Fogamzásgátlás

Napjainkra megnőtt a nők és férfiak igénye a terhesség időzítése, így a megbízható fogamzásgátlás iránt. A nem kívánt terhesség elkerülése biztosítható a petesejt és a hímivarsejt találkozásának (barriermódszerek), a peteérésnek és a tüszőrepedésnek (hormonális módszerek) vagy a megtermékenyült petesejt méhnyálkahártyába történő beágyazódásának megakadályozása révén (méhen belüli eszközök).
Ideális módszer, amely mindenki számára megfelelő és elfogadható, egyelőre sajnos nem létezik.
A módszer megválasztásánál több szempontot kell figyelembe venni: a hatékonyságot, a kockázatokat és mellékhatásokat, a fogamzásgátlástól független előnyöket (pl. erős, fájdalmas, rendszertelen menstruáció, pattanásos bőr kezelése, bizonyos életkorfüggő betegségek megelőzése), továbbá a jóllét és életminőség szempontjait (pszichés és szexuális egészség).
A Pearl-index azon nők százalékos hányadát mutatja meg, akik az adott módszer 1 évig történő alkalmazása mellett teherbe estek. Két értéket tüntetnek fel: az átlagos és a körültekintő használat során bekövetkező fogamzások arányát. Minél alacsonyabbak az index, annál biztonságosabb a módszer.

Nem gyógyszeres fogamzásgátlás
A megszakított közösülés (a hímvessző eltávolítása a hüvelyből ejakuláció előtt) hatékonysága alacsony, alkalmazása nehézkes, mégis sokan választják még ma is ezt (világviszonylatban a párok 2,5%-a, Magyarországon ennél több). 
Az óvszer a leggyakrabban használt barriermódszer (Magyarországon a párok kb. 25 %-a alkalmazza), véd a nemi úton terjedő fertőzésekkel szemben is. Hatékonysága nem éri el a hormonális fogamzásgátlásét, Pearl-indexe 2-10. 
A női barriereket (óvszer, méhszájsapka, pesszárium) Magyarországon alig alkalmazzák. Ugyanúgy akadályozzák a hímivarsejtek bejutását, mint a férfi óvszer, de kevésbé megbízhatóak. 
A hüvelybe helyezhető spermicid (nonoxinol-9, Pharmatex) hatékonysága nem megfelelő. Vény nélkül kapható hüvelykúp, -kapszula, -krém, -tabletta formájában.

Gyógyszeres fogamzásgátlás

A gyógyszerek hormontartalma az elmúlt évtizedekben egyre kisebb lett, és megjelentek a tablettáknál sok szempontból előnyösebb, nem szájon át alkalmazandó módszerek is: hüvelygyűrű, méhen belüli eszköz, bőrtapasz, injekció. (A Nyugat-Európában régóta használt és népszerű, megbízható implantátumok Magyarországon eddig nem kerültek forgalomba.)
A kombinált hormonális fogamzásgátlók (a tabletták egy része, a tapasz és a hüvelygyűrű) a női szervezet két szteroidhormonjához (tüszőhormon/ösztrogén, sárgatesthormon/progreszteron) hasonló hormonokat tartalmaznak. Minden egészséges, nem dohányzó nőnek javasolhatóak életkori határ nélkül. A peteérés és a tüszőrepedés (ovuláció) gátlásán túl csökkentik a hímivarsejtek megtermékenyítő-képességét (a méhnyakban található nyák hatásukra sűrűbbé válik, így akadályozott a hímivarsejtek méhbe jutása) és a petevezetékek motilitását (emiatt akadályozott a petesejt méhbe jutása). Előnyeik messze meghaladják a súlyos mellékhatások alacsony kockázatát. A kezdetben viszonylag gyakori, kissé kellemetlen mellékhatások (emlőfeszülés, köztivérzés) általában enyhék és 3 hónapos kezelés után megszűnnek. Szabályos alkalmazás esetén a megbízható fogamzásgátláson túl (Pearl-index: 0,1-2) túl számos kedvező hatásuk van:
– kiszámíthatóvá teszik a vérzés jelentkezését,
– enyhítik a menstruációt kísérő panaszokat, a bőr pattanásosodását, a hajhullást, az endometriózis okozta fájdalmat,
– kis mértékben növelik a csontsűrűséget,
– csökkentik a menstruációval elvesztett vér mennyiségét, a kismedencei gyulladás, a petefészekciszták, a jóinduatú emőelváltozások, a rheumatoid arthritis, a változókori hőhullámok előfordulását, a petefészek-, a méhtest- és a vastagbélrák kialakulását. /A petefészekrák 50%-os, a méhtestrák 70%-os, a vastagbélrák 20%-os kockázatcsökkenése már 3 évi alkalmazás után létrejön, és 15 éven át fennáll a kezelés abbahagyása után is. A petefészekrák kockázata 10 évi használat után 80%-kal csökken./ A testsúlyt nem növelik.
Ellenjavallatok: fennálló vagy kórtörténetben szereplő artériás vagy vénás tromboembólia (vérrögképződés, stroke, szívinfarktus), öröklött vagy szerzett trombózishajlam (pl. Leiden-mutáció, antithrombin III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány, tartós immobilizáció), nagyfokú elhízás, kezeletlen/érszövődményekkel járó cukorbetegség, kezeletlen/súlyos magasvérnyomás-betegség, emelkedett koleszterin- vagy vérzsírszint, emlőrák, méhtestrák, kivizsgálatlan rendellenes méhvérzés, májrák, májadenoma, a májfunkció zavara, aurával járó migrén.
Azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a tablettaszedés megkezdése után az alábbiak észlelhetőek: lábak erős fájdalma, duzzanata, elszíneződése, légszomj, szapora légzés, köhögés, mellkasi fájdalom, látászavar, fejfájás!
10000 k
ombinált hormonális fogamzásgátlót nem szedő, nem terhes, 35 év alatti nő közül évente 2-nél alakul ki vénás tromboembólia. Levonorgesztrel-tartalmú kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő 10000 nő közül 6-nál alakul ki vénás tromboembólia 1 éves alkalmazási időszak alatt: a 3-szoros kockázatnövekedés a dohányzás hatásához hasonló ugyanezen populációt vizsgálva, és alacsonyabb a terhesség során, illetve a szülés utáni időszakban várható előfordulási gyakoriságnál.
A természetes ösztrogéntartalmú tabletta a szintetikus hormontartalmúaknál sokkal előnyösebb anyagcserehatások, trombóziskockázat és mellékhatásprofil, illetve ökológiai hatások szempontjából. 
A kombinált tablettáknál 24/4 vagy 21/7 napos adagolási rend javasolt: 24 vagy 21 hormontartalmú tabletta bevételét 4 vagy 7 tablettamentes vagy hatóanyagmentes nap követi. Utóbbi esetben minden nap kell gyógyszert bevenni, nem fordulhat elő a gyógyszerszedés folytatásának elszámolása, ebből adódó nem kívánt terhesség. Hosszú cikluskontroll esetén a hormontartalmú tabletták 84 napos adagolását 7 terápiamentes nap (7 placebo tabletta) követi, vérzés egy éven belül csak 4-szer jelentkezik. Ennek előnye egyrészt a kisebb vérveszteség, másrészt a hormonmentes időszakban esetlegesen előforduló, ciklusfüggő tünetek (fejfájás, mellfeszülés, puffadás, alhasi fájdalom, stb.) ritkább előfordulása, enyhébb formában való jelentkezése; csökken a női higiénés termékek és a fájdalomcsillapítók iránti igény, a hiányzás munkából-iskolából, tehát nem elhanyagolható anyagi és gazdasági előnye is van.
Magyarországon a fogamzásgátlást alkalmazó nők kb. 20%-a tablettát szed.
A tapasz (Evra) egy hatékony, megbízható, kényelmes, vékony, bézs színű, sebtapaszhoz hasonló, 3 rétegű műanyag lapocska, amelyet megtisztított, zsírtalanított, megszárított, szőrtelen, ép, egészséges bőrfelületre kell légbuborékmentesen felhelyezni a védőfólia eltávolítását követően. Leválásától uszodában, szaunában sem kell tartani, bőrirritációt nem okoz. A szájon át alkalmazott fogamzásgátlókkal szemben a vérben állandó hormonszinteket biztosít, emiatt kedvezőbb a mellékhatásprofilja: ritkábban jelentkeznek a tablettáknál jellemző, koncentrációváltozásból eredő mellékhatások (pl. hangulatingadozás). Kiküszöböli az emésztési problémák esetén fellépő esetleges felszívódási zavart is, egyúttal csökken a gyógyszerkölcsönhatások lehetősége. Hetente cserélendő, mindig új bőrfelület választandó. 3 hét használatot 1 hét szünet követ, amely során általában kevés vérzés jelentkezik. A következő tapaszt akkor is fel kell ragasztani, ha nem volt megvonásos vérzés vagy még nem fejeződött be.
A hüvelygyűrű (Ringinel, Ladeering, Nuvaring) alkalmazása szintén nem igényel napi odafigyelést. A menstruáció alatt kell fölhelyezni a hüvelyboltozatba a tamponhasználathoz hasonló módon. Mivel a hüvely felső harmadában kevés idegvégződés van, a gyűrű nem érezhető, a szexuális életet sem befolyásolja. A hatóanyag a hüvelyből szívódik fel 21 napon keresztül, ezután a gyűrű eltávolítandó, és 7 nap szübet elteltével helyezendő fel a következő. Mivel hatóanyagai nem a gyomorból szívódnak fel, a tablettákénál kisebb hormontartalom elegendő a kívánt fogamzásgátló hatás eléréséhez. A tapaszhoz hasonlóan egyenletes hormonszinteket biztosít, sokkal ritkábban jelentkeznek a tablettáknál jellemző, koncentrációingadozásokból eredő mellékhatások, amelyek a tablettaszedést olykor kellemetlenné teszik. Kiváló hatékonyságú, 40 év felettieknek is kifejezetten ajánlott. Ennek ellenére Magyarországon a fogamzásgátlást alkalmazó nők még mindig csak kb. 5% használja ezt.
A csak progesztogént tartalmazó (POP), ösztrogénmentes minitablettákat elsősorban akkor javasoljuk, amikor az ösztrogénszedés ellenjavallt (pl. emelkedett trombóziskockázat öröklött véralvadási zavar miatt, aurával járó migrén, szoptatás). Többféle hatóanyag-tartalmú tabletta közül választhatunk. Használatuk mellett nincs peteérés, vékony marad a méhnyálkahártya, sűrűvé válik a méhnyaknyák akadályozva a hímivarsejtek méhbe jutását. A vérzés teljesen el is maradhat. Csökkentik a méhnyálkahártya-polip újbóli kialakulásának esélyét. Nem növelik a szív-érrendszeri betegségek (pl. vénás trombózis) kockázatát. Hátrányuk, hogy mellettük köztivérzés gyakrabban fordul elő, mint kombinált tabletták mellett. A minitabletták mellett a Depo-Provera injekció, a méhen belüli hormonleadó eszközök és a Magyarországon nem kapható implantátum sem tartalmaz ösztrogént, ezen készítmények a kombinált tablettákhoz hasonlóan csökkentik a petefészek- és a méhtestrák kockázatát.
Sürgősségi/esemény utáni tabletta avédekezés nélküli együttlétet követően, a nem kívánt terhesség megelőzése céljából alkalmazható, nem használható rendszeres fogamzásgátlásra. Minél hamarabb be kell venni. Késlelteti a petesejt kilökődését az érett tüszőből. A terhesség esélye akkor a legnagyobb, ha a védekezés nélküli szexuális együttlét után 3 napon belül következik be ovuláció. 3 órán belüli hányás esetén meg kell ismételni a gyógyszerbevételt. Magyarországon – számos más országgal ellentétben – vényköteles, pedig alkalmazása nem igényel semmiféle kivizsgálást, mivel nincs ellenjavallata. Az EllaOne sikeressége az Escapelle-hez képest 24 órán belüli alkalmazás esetén közel háromszoros, 72 órán belül majdnem kétszeres. Leggyakoribb, nagyrészt önmaguktól megoldódó mellékhatások: fejfájás, hányinger, hasi fájdalom, közti vérzés. A bevételt után 3 héttel javasolt nőgyógyászati vizsgálat.
Nem hormonális sürgősségi fogamzásgátlás céljából felhelyezhető méhen belüli eszköz.
A Depo-Provera injekció megbízható, olcsó, kevés mellékhatással járó fogamzásgátlási módszer. Hatóanyagát vérzészavar, menopauza szindróma, mióma kezelésére is alkalmazzák. Nőgyógyász vagy háziorvos által történő beadását követően 3 hónapig biztosítja a fogamzásgátlást. Mivel csak progesztogént tartamaz, javasolható annak, aki nem alkalmazhat ösztrogént pl. fokozott trombózishajlam, migrén miatt és/vagy erős a vérzése. Az injekciót a farizomba kell adni először a menstruációs ciklus elején, aztán 3 havonta. A hatás azonnali, további védekezés nem szükséges. Gyermekvállalási szándék esetén célszerű fél évvel a tervezett terhesség legkorábbi időpontja előtt abbahagyni a használatát, mert átlagosan 4-5 hónap múlva tér vissza a termékenység. Terhesség 3 havonkénti szakszerű beadás esetén nem fordul elő. A menstruációs vérzés mennyisége jelentősen csökken, teljesen megszűnhet. Ezt a hatást használjuk ki miómák, erős vérzés talaján kialakult vérszegénység kezelésekor. Az első 6 hónapban pecsételő köztivérzés előfordulhat, ekkor adható plusz hormon tabletta formájában. Hízás mellékhatásként nem jellemző. Több évig tartó kezelés során csökkenti a csontsűrűséget, emiatt növeli a későbbi csontritkulás kockázatát, ez D-vitamin-pótlással, sok mozgással, a használat időtartamának maximalizálásával megelőzhető. Nem növeli a vénás tromboembólia, a szívinfarktus és a stroke veszélyét. Csökkenti a méhtestrák, az endometriózis és a petefészekciszták előfordulását.  
A méhen belüli fogamzásgátló eszközöket (intrauterin eszköz, IUD, spirál) szakember helyezi a méh üregébe, így nem kell naponta/esetenként foglalkozni a fogamzásgátlással. A legmegbízhatóbb (Pearl-index: 0,6-0,8) és legolcsóbb módszerek közé tartoznak. Hosszú távú védelmet nyújtanak: típustól függően max. 3-7 évig viselhetőek, hamarabb is eltávolíthatóak. Elsőként javasoltak, amikor a hormonszedés ellenjavallt vagy nem kívánt. A nemi érintkezéstől számított 5 napon belül sürgősségi fogamzásgátlás céljából is föltehetőek. A WHO szerint 20 év alatti, nem szült nők esetében is meghaladják az előnyök (megbízhatóség, biztonságosság, mellékhatás-mentesség) a hátrányokat. Műanyagból és fémből (ezüst, réz) készülnek. A legtöbb eszköznél a fémszál fel van tekerve a műanyag vázra, amely a méhüregben T alakúra nyílik szét. Elektrokémiai hatás révén megakadályozzák a megtermékenyült petesejt beágyazódását: a méhűri váladékkal érintkezve az eszköz felületén mikrogalvánelemek jönnek létre, emiatt csökken a méhűrbe jutott hímivarsejtek mozgékonysága, túlélőképessége. A kioldódó fémionok baktérium- és gombaellenes hatást fejtenek ki, kismedencei gyulladás alig fordul elő. Eltávolítás után bármikor vállalható terhesség, hiszen a hatás azonnal megszűnik, és a peteérés az alkalmazás idején sem gátolt. Nem alkalmazhatóak tisztázatlan eredetű hüvelyi vérzés, a női nemi szervek rosszindulatú daganata, rézallergia, fertőző májgyulladás (hepatitis B), nemi szervi herpesz, méhfejlődési rendellenesség, Wilson-kór (rézanyagcsere-zavar), előzményben szereplő méhen kívüli terhesség esetén, elővigyázatossággal alkalmazandóak szívbillentyű-betegség, vérszegénység esetén. A felhelyezés előtt nőgyógyászati fizikális vizsgálatra, kismedencei ultrahangvizsgálatra, méhnyakszűrésre, sz.e. hüvelyváladékkenet-vizsgálatra van szükség, ezek segítenek a nőgyógyásznak eldönteni, hogy alkalmas-e a páciens méhen belüli eszköz használatára. Negatív leletek birtokában, terhesség kizárását követően bármikor felhelyezhetőek. A steril felhelyező csövet átvezetjük a méhszájon, majd a méh üregében kitoljuk belőle az eszközt, amely felveszi T alakját. Ezután rövidebbre vágjuk a jelzőszálakat a hüvelyben, ellenőrizzük az eszköz helyzetét ultrahanggal. A felhelyezés ritkán jár fájdalommal, ezt megelőzendő fájdalomcsillapító szájon át, érzéstelenítő gél helyileg alkalmazható. Nagyon ritkán, leginkább közvetlenül szülés utáni felhelyezésnél fordulhat elő a méhfal perforálása, ennek gyanúja esetén ultrahangot, sz.e. méhtükrözést, hastükrözést kell végezni. Panaszmentes esetben 1, 6 és 12 hónap múlva javasolt kontrollvizsgálat a nemi szervi fertőzések és az eszköz elmozdulásának kizárása céljából. Utóbbi a fogamzásgátló hatás csökkenését eredményezheti. Mellékhatások (alhasi görcsök, erős menstruációs vérzés, pecsételő köztivérzés) a felhelyezés utáni 3-4 hónapban jelentkezhetnek, gyógyszersen jól kezelhetőek, ezután általában spontán megszűnnek, az eszköz eltávolítására csak nagyon ritkán van szükség. Rövidhullámú kismedencei kezelést az eszköz viselése esetén nem szabad végezni. Kismedencei gyulladás tüneteinek (alhasi fájdalom, teltségérzés, deréktáji fájdalom, rendellenes hüvelyváladék, hőemelkedés, láz, elesettség, hányinger, hányás) észlelése esetén azonnal jelentkezni kell nőgyógyászati vizsgálatra, amennyiben antibiotikus kezelés mellett a tünetek 48 órán belül nem javulnak vagy fokozódnak, az eszköz eltávolítandó. Rendellenes hüvelyi vérzés esetén szintén nőgyógyászati vizsgálat javasolt. Méhen belüli eszköz használata mellett bekövetkező terhesség esetén nagyobb a méhen kívüli beágyazódás kockázata, méhen belüli terhesség esetében mérlegelendő a terhesség megszakítása. A kilökődés kockázata 3 éves használat alatt 10%-nál kevesebb. A partner nem érzékeli az eszköz jelenlétét szex közben.
A hormont tartalmazó méhen belüli rendszerek (Mirena, Levosert, Jaydess) a ma elérhető legmegbízhatóbb fogamzásgátló eszközök, amelyek 3-7 éven keresztül kis mennyiségű hormon egyenletes kiáramlásával gátolják a megtermékenyülést, a méhnyakban lévő nyák sűrűbbé tételével akadályozzák a hímivarsejtek méhüregbe jutását. Alkalmazhatóak nem szült nőknél is. A vérkeringésbe kerülő hormonmennyiség elhanyagolható. Ösztrogént nem tartalmaznak. Hazsnálhatóak szoptatás alatt, migrénben szenvedőknél, túlsúly, epebetegség, epilepszia, cukorbetegség, mérsékelt magasvérnyomás-betegség, krónikus szívbetegség és fokozott trombózishajlammal járó véralvadási zavarok bizonyos eseteiben is. Szakember által történő felhelyezésük után azonnal védelmet biztosítanak a nem kívánt terhesség ellen. A több éves alkalmazás miatt összességében a legolcsóbbak a hormonális módszerek közül. Nem fokozzák a fertőzések kockázatát, nem befolyásolják a későbbi teherbeesést, bármikor eltávolíthatóak. A méhnyálkahártya vastagodását akadályozó hatásuk miatt 1-3 hónap elteltével csökken a menstruációs vérvesztés és a fájdalom, ezért kezelésként is alkalmazhatóak azoknál a nőknél, akik erős és/vagy fájdalmas menstruációval küzdenek, ha annak okaként kizárható rosszindulatú daganat, véralvadási zavar, kismedencei gyulladás. Csökkentik a miómák és az adenomiózis növekedését (sok méheltávolítást megelőzve ezzel), a hüvelygyulladásos panaszok, a változókori vérzészavar előfordulását, az endometriózis okozta kismedencei fájdalmat. Használóiknak évente javasolt emlőszűrés. 
Sterilizáció. A családtervezés lezárulásakor a végleges fogamzásgátlást biztosító művi meddővé tétel, a petevezetékek műtéti úton történő elzárása (átvágása, elkötése, a csonkok elégetése elektromos eszközzel) is szóba jön. Akik minden más fogamzásgátlási módszerről szakszerű tájékoztatást kaptak, és azokat nem választanák, de biztosan nem akarnak több gyermeket, a 40. életévüket betöltötték és/vagy legalább 3 gyermekük van, a Magyarországon 2014. óta érvényben lévő törvényi szabályozásnak megfelelően kérhetik a beavatkozást, amely laparoszkóppal 1 cm-es alhasi metszésen át kivitelezhető, és csak egy napos kórházi tartózkodást igényel.

Fogamzásgátlás szülés után

Biztosított a fogamzásgátlás, ha a csecsemő életének első 6 hónapjában az édesanyának még nem tért vissza a menstruációs vérzése, és kizárólag szoptatás útján táplálja gyermekét.
Óvszer használható szülés után bármikor.
Esemény utáni tabletta a szülés utáni 4. héttől kezdve ajánlható.
Méhen belüli eszköz közvetlenül a szülés után vagy a 6. héttől helyezhető fel. 
Injekció, csak gesztagént tartalmazó tabletták a szülés utáni 6. héttől javasoltak. Nem befolyásolják a szoptatást.
Kombinált, ösztrogént is tartalmazó tabletták, hüvelygyűrű, bőrtapasz szoptatás hiányában 6 hét, szoptatás esetén 6 hónap elteltével alkalmazhatóak.

Fogamzásgátlás 40 éves kor felett és a változókorban
„Ötvenéves kor körül a spontán terhesség már nagyon ritka, de nem lehetetlen. A menopauza után egy évvel terhesség már nem fordul elő, ezért a nem kívánt terhesség elleni védekezés az utolsó menstruáció után még egy évig folytatandó. … A cél az, hogy a biztos fogamzásgátló hatáson kívül hozzájáruljunk a 40 év feletti nők általános egészségéhez, és javítsuk az életminőséget.” /Forrás: László Á., Jakab A.: Menopauzális medicina/
A változókor számos biológiai és pszichés változással jár, amit a fogamzásgátló módszer megválasztásakor figyelembe kell venni a következőket:
– a teherbeesés esélye kisebb, de arányaiban több a nem kívánt terhesség, az ikerterhesség, a vetélés, a kromoszóma-rendellenesség és a méhen kívüli terhesség,
– nő a vérzészavar, az erős havivérzés, a menopauza-szindróma, a csontritkulás, a pszichoszociális zavar, a szexuális diszfunkció, a méhtest- és petefészekrák kockázata (hormonális fogamzásgátlással ezen többletkockázat CSÖKKENTHETŐ),
– nő a trombózis, szív-, érrendszeri betegségek, az emlőrák kockázata (olyan módszer választandó, amely ezen többletkockázatot NEM NÖVELI).
A fogamzásgátló módszer megválasztásakor 4 fő szempontot kell figyelembe venni:
1. hatékonyság,
2. kockázatok és mellékhatások,
3. a fogamzásgátló hatástól független előnyök: életkorfüggő panaszok kezelése/megelőzése, életkorfüggő betegségek elkerülése,
4. életminőség javítása (pszichés, mentális, szexuális egészség és jóllét).
A hormonleadó méhen belüli eszközök a 40 felettieknek számára az egyik leginkább ajánlható fogamzásgátlási módszert jelentik.
Kiváló hatékonyságú és 40 év felett is használható pl. az alacsony hormontartalmú hüvelygyűrű.
A mai modern kombinált fogamzásgátló tabletták lényegesen kevesebb hormont tartalmaznak, és alkalmasak 40 év felettiek fogamzásgátlására is (a legtöbb fogamzásgátló tabletta 55 éves korig alkalmazható).
A hüvelybe helyezhető spermicid anyagok (nonoxinol-9) hatékonysága nem megfelelő, ezért 40 év felettiek fogamzásgátlására ezek első helyen nem ajánlhatók.