Méhtükrözés (Hiszteroszkópia)

Méhtükrözés (hiszteroszkópia) segítségével a hüvely, a méhnyakcsatorna, a méhüreg és a petevezetékek egyes eltérései vizsgálhatóak és gyógyíthatóak. Az ambuláns méhtükrözés (office hiszteroszkópia) a legmodernebb minimálinvazív orvosi eljárások közé tartozik. Altatás nélkül elvégezhető járóbeteg-rendelőben. Kényelmetlensége egy nőgyógyászati szűrővizsgálatéhoz hasonló. Speciális előkészületet nem igényel a páciens részéről. Az esetek többségében érzéstelenítés, fájdalomcsillapítás nem szükséges, ezzel kapcsolatban figyelembe vesszük a páciensek igényeit. A páciensek egy része menzesz jellegű görcsölést tapasztal. Helyi érzéstelenítés lidokainnal (injekció/steril méhüregi gél), fájdalomcsillapítás non-szteroid gyógyszerekkel (tabletta, injekció), illetve gázzal (DINOX) történhet. A beavatkozást szülész-nőgyógyász szakorvos végzi egy hiszteroszkóp nevű eszközzel, amelyet a hüvelyen és a méhnyakon át vezet a méh üregébe, amelyet folyadék áramoltatása révén tágítunk. Kiegészítő eszközök (pl. olló, biopsziás fogó) is felvezethetőek. A beépített kamera és a csatlakoztatott monitor révén alkalmas a méhüreg belfelszínének megtekintésére nagyított képen. (A hagyományos méhtükrözéshez az eszköz vastagsága miatt a méhnyak tágítása szükséges, amely fájdalommal jár, ezért altatásban végzik. Ez előzetes műtéti kivizsgálást, vérvételt, altatóorvosi vizsgálatot, kórházi bennfekvést tesz szükségessé.)
Amennyiben a cél a panaszok és a nőgyógyászati ultrahangvizsgálat alapján vélt elváltozás felderítése, diagnosztikus, amennyiben annak kezelése, eltávolítása is szükséges, operatív méhtükrözésről beszélünk. Általában 30-60 percet vesz igénybe. 
A beavatkozás nőgyógyászati kivizsgálást követően, rendszeres menstruáció esetén közvetlenül a havivérzés elmúlása után, legkésőbb a ciklus 12. napján ajánlott végezni, rendszertelen vérzés, illetve vérzéshiány esetén bármikor (folyamatos vérzés esetén minél előbb), előző esti negatív terhességi teszt birtokában. 
A páciens utána otthonába távozhat. Speciális utókezelés nem szükséges, a normál életvitelhez azonnal vissza lehet térni. A páciens másnapra visszanyeri munkavégző képességét. Lábadozási idő, szexuális életre, ülőfürdőre vonatkozó tilalom nincs.

A hiszteroszkóp lehetőséget nyújt olyan elváltozások felismerésére, amelyeket más módszerekkel (pl. hüvelyi ultrahang, vakon végzett biopszia, curettage/kaparás) nem mutathatóak ki. Méhtükrözésre az alábbi esetekben lehet szükség:
– Ismétlődő vérzészavar, eredménytelen curettage (egészségügyi kaparás)
Posztmenopauzában (változókor után) jelentkező hüvelyi vérzés
– Méhnyak- vagy méhüregi polip (nyálkahártya-növedék)
Méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD, IUS) „elveszett” (ultrahanggal nem látható), panaszt okoz vagy elmozdult, és nem tudják eltávolítani (jelzőfonala nem elérhető)
Ismétlődő vetélés:kettő vagy több terhesség sikertelenül végződik a 24. hét előtt
Meddőségi kivizsgálás: a méhüreg alaki rendellenességeinek (pl. sövény/septum) felderítése, sz.e. korrigálása, összenövések oldása, submucosus miómák eltávolítása
Lombikprogram előtt, illetve sikertelen beültetés (embriótranszfer) után
– Bizonyos citológiai eltérések
Miómák egyes típusai (a méh belfelszínéhez közeli, méhnyálkahártya alatti, méhüregbe domborodó, abba kocsányon belógó göbök vérzészavart, beágyazódási nehézség következtében meddőséget okozhatnak)
– Krónikus kismedencei fájdalom
– Bizonyos citológiai eltérések
– Ultrahangvizsgálat során olyan méhelváltozás észlelése, amely esetében rosszindulatú daganat lehetősége, ezért méhnyálkahártya-mintavétel (endometrium biopsia) szükségessége felmerül szövettani vizsgálat céljából, a pontos diagnózis érdekében.