Inkontinencia,süllyedés, szálbehúzás,PRP

Kismedencei süllyedéses kórképek, vizelettartási problémák (inkontinencia)
Intim szálbehúzás, Nemi szervi PRP kezelés

Kismedencei süllyedés

A kismedencei süllyedéses kórképek közé a méh, a hüvely, a húgycső, a húgyhólyag és a belek helyzetváltozása tartozik, amely szorosan összefügg a vizelet- és széklettartási, illetve -ürítési zavarokkal. Nem ritka problémáról van szó (becslések szerint a magyar népesség legalább harmada küzd vele nemtől függetlenül), jellegéből adódóan azonban sokan nem szívesen beszélnek róla.
A medencefenék izmokból és kötőszövetből áll. A szeméremcsont és a farokcsont között helyezkedik el, alulról határolja a hasüreg alsó részét, a kismedencét. Alátámasztja a húgyhólyagot, a hüvelyt, a méhet és a végbelet. Segíti a húgycső és a végbél záróizmainak működését. Fontos szerepe van a szexualitásban is: az egészséges tónusú medencefenék hozzájárul az orgazmus kialakulásához mindkét nemnél.
A medencefenék szövetei természetes módon gyengülnek az életkor előrehaladtával. Fokozott gyengülésre hajlamosítanak a terhességek (már egy 12 hetes terhesség is jelentős többletterhelést jelent), a hüvelyi szülés, a hosszú kitolási szak, a nagy magzati súly és fejméret, a krónikus székrekedés esetén előforduló erőltetett hasprés, a dohányzás, az asztma és egyéb tüdőbetegségek esetén jellemző krónikus köhögés, a túlsúly, az emeléssel járó fizikai munka, a méheltávolítás, az ösztrogénhiány (ezért súlyosbodhatnak a panaszok a menopauza után).
A szült nők 50%-ánál figyelhető meg süllyedés nőgyógyászati vizsgálat kapcsán, de panaszokról csak 20%-uk számol be.
A leggyakoribb panaszok: hüvelyi elődomborodás, hüvelyi teltségérzet, méh előesése, nehezített
vizelet-/székletürítés, vizelet- és széklettartási probléma, a vizelet akaratlan elcseppenése, éjszakai vizeletürítések, visszatérő húgyúti gyulladás, sürgető/gyakori vizelési inger, krónikus altesti-keresztcsonti fájdalom, szexuális fájdalom, a szexuális élet során „valami nincs rendben odalenn”. A méhsüllyedés és az inkontinencia a testi következményeken túl lelki terhet is jelentenek: negatív testkép, szégyenérzet, csökkent önbecsülés, (szexuális) szorongás okai lehetnek. A szervek süllyedése természetesnek tekinthető egy bizonyos életkor után, ugyanakkor az is teljesen érthető, hogy a páciens vissza szeretne térni a korábbi állapothoz, illetve szeretné megőrizni azt. 

Mellső és hátsó hüvelyfalsüllyedés
Mellső hüvelyfalsüllyedés (cisztokele, hólyagsérv, anterior descensus) esetén a húgyhólyag és a hüvely közötti szövet meggyengülése és megnyúlása következtében a húgyhólyag a hüvelybe boltosul (annak mellső falát a teltség fokától és a testhelyzettől függően bedomborítva). A kis fokú elváltozás általában nem okoz panaszt, súlyosabb esetben hüvelyi teltségérzés, idegentestérzés, alhasi diszkomfortérzés, vizeletürítés után maradékvizelet-érzés, visszatérő húgyúti gyulladás, szexuális fájdalom jelentkezhet.
A medencefenék hátsó része a végbéllel és a hátsó hüvelyfallal áll kapcsolatban. Meggyengülése, süllyedése (hátsó hüvelyfalsüllyedés, rektokele, végbélsérv, posterior descensus) esetén a végbél a hüvelybe boltosul, ennek következtében jelentkezhet székletürítési/-tartási nehézség, idegentestérzés a végbélben, deréktáji, végbéltáji fájdalom. Ha a vékonybelek is beboltosulnak, enterokeléről beszélünk. (Székrekedést hormon- és idegrendszeri, anyagcsere- és pszichés betegségek, gyógyszerhatás, hasi daganat is okozhat.)
Hüvelyi szülés után a fiatal nők széklet-inkontinenciájának hátterében leggyakrabban a végbél záróizmának sérülése áll, ezért nagyon fontos szülésvezetéskor a gátrepedés megelőzése, illetve megfelelő ellátása.
Manuális és ultrahangvizsgálat segítségével tájékozódunk a kismedencei szervek helyzete felől, eltérés esetén megállapítjuk annak súlyossági fokát, megbeszéljük a kezelési lehetőségeket.

Megelőzés
A megelőzés érdekében végezzünk rendszeresen gátizomerősítő gyakorlatokat, kerüljük nehéz súlyok emelését, a dohányzást, előzzük meg, illetve orvosoljuk a székrekedést, a krónikus köhögést, törekedjünk optimális testsúlyra!

A sülledéses kórképek kezelési lehetőségei
A kismedencei süllyedéses kórképek kezelése komplex medencefenéki rehabilitáció segítségével lehetséges, amelynek részét képezik nem műtétes módszerek és szükség esetén műtétes beavatkozások. 
Legfontosabb a medencefenék erősítése, amelyet legjobb még panaszmentes állapotban megkezdeni. A nem műtétes kezelés alappillére a kismedencei izomtréning. Segítséget jelenthet a hüvelysúlyok használata, a biofeedback és az elektrostimulációs kezelés. Kombinált kezeléssel enyhébb esetekben jelentős javulás, akár teljes panaszmentesség érhető el, és súlyosabb problémák is mérsékelhetőek, Fontos a szakszerű útmutatás, a gyakorlatok szakember (orvos, gyógytornász) által kontrollált elsajátítása, ugyanis klinikai vizsgálatok szerint az „intimtornán” részt vevő hölgyek kb. 40%-a nem érti a feladatokat és/vagy helytelenül kivitelezi, a hasi és egyéb izmokat feszíti a gátizomzat helyett. A rosszul végrehajtott gyakorlatok a hasűri nyomás növekedéséhez vezethetnek, ez pedig a kismedencei izomzatot tovább gyengítheti, a medencefenék funkcióját tovább ronthatja.
A hüvelysúlysorozat tamponszerű műanyaghüvelyből és növekvő tömegű fémbetétekből álló szett. A hüvelybe helyezve segít a medencefenéki izmok megtalálásában és erősítésében, mivel a kicsúszás érzete az izmokat összehúzódásra készteti. A stressz-inkontinencia (lásd lejjebb) kezelésében is használatos. Alkalmazásával növelhető a medencefenéki izmok tónusa. A hüvelysúlyhasználat eredményessége megegyezik a gátizomtorna eredményességével, tehát rendszeres és helyes alkalmazás esetén a páciensek kétharmada számol be panaszainak megszűnéséről vagy jelentős javulásáról. A súly síkosító segítségével történő hüvelybe helyezése után annyira kell összehúzni a medencefenéki izmokat, hogy ne csússzon ki. Azzal a súllyal kell kezdeni, amit legalább egy percig bent tud tartani a páciens. Ezt a gyakorlatot naponta kétszer kell elvégezni. Fokozatosan kell növelni az időtartamot addig, amíg az első hüvelysúlyt 15 percig a hüvelyben tudjuk tartani. Ezt követően át lehet térni a következőre. A cél, hogy a súlyt 15 percig a hüvelyben tudjuk tartani, és a feladatot naponta kétszer el tudjuk végezni. Nem javasolt várandósság, gyermekágyas időszak (szülés utáni 6 hét), hüvelygyulladás, menstruáció esetén, szexuális aktust követő két órában, vetélést, kismedencét érintő műtétet követő 3 hónapban. Beszerezhető webshopban. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a hüvelysúlyok használatával összefüggésben hüvelyi vérzést, erősebb hüvelyfolyást, gyulladást tapasztal a páciens, ilyen esetekben a nőgyógyászati szakvizsgálatig fel kell függeszteni a használatot.
A medencefenék megerősödéséig a panaszok csökkentése (kocka, gyűrű, csésze, fánk, stb.) érdekében mesterséges alátámasztást biztosítanak a pesszáriumok, amelyek szilikonból készült, különféle alakú és méretű gyógyászati segédeszközök. Nőgyógyászati vizsgálat alkalmával szakorvos választja ki a páciens számára megfelelőt, és megtanítja használatát. Hüvelyben viselve megszüntetik a méhsüllyedés okozta panaszokat és a stresszinkontinenciát (terhelésre bekövetkező akaratlan vizeletvesztést). A hüvelyi műtét útján beültetett szalagokhoz hasonlóan a húgycső és a húgyhólyag alátámasztásával javítják a vizelettartást. Alkalmazhatóak tervezett műtét előtt, kombinálhatóak gátizomtornával, bizonyos esetekben önmagukban megoldják a problémát. Ha az elváltozás súlyossági foka műtétet indokolna, de a páciens attól elzárkózik, illetve egészségi állapota, kísérőbetegségei nem teszik lehetővé az operációt, jó alternatívát jelenthetnek. A pesszárium használata egyszerű, szakszerű útmutatást követően könnyen elsajátítható: reggel fel kell helyezi a hüvelybe, este kivenni, így a szövetek éjszaka regenerálódni tudnak, nem áll fenn a szövetek tartós összenyomása következtében esetlegesen kialakuló vérkeringési problémák veszélye. Természetesen megmarad a szexuális élet lehetősége. Változókor után érdemes kiegészíteni ösztrogénkezeléssel hüvelykrém, hüvelytabletta vagy bőrre fújható spray formájában.

Elektrostimuláció
Mivel a stresszinkontinencia egyik okának a szeméremtesti ideg (nervus pudendus) sérülését tartják (pl. hüvelyi szülés során a gátizomzat túltágulása miatt), ennek ingerlése a hüvelybe vagy a végbélbe helyezett elektródával javíthatja vizelettartást. Az elektrostimuláció a medencefenéki izomtréninghez és a hüvelysúly-terápiához hasonlóan egyrészt a gátizmok erősítésére szolgál az ingeráram okozta izom-összehúzódás révén, másrészt a használt frekvenciától függően gátolja a húgyhólyag izomzatának reflexes összehúzódását. Segítségével javul vagy megszűnik a stressz-, a sürgősségi és a kevert inkontinencia, erősödik a medencefenék, csökkenhet a kismedencei szervek süllyedésének súlyossági foka, javulhat a szexuális élet. Különösen előnyös rendkívül meggyengült gátizmok esetén, amikor az erősítő gyakorlatok elsajátítása kezdetben nagyon nehéz lenne. Ilyenkor célszerű elektrostimulációval kezdeni, és utána áttérni a gyakorlatokra. Egy hosszúkás műanyag borítású eszközt kell a hüvelybe helyezni, amely elektromos impulzusokat ad a hüvely körüli izmokba összehúzódásra késztetve azokat, ezáltal javítva a medencefenék tónusát. Első használat előtt érdemes szakemberhez fordulni. Az impulzusok erőssége szabályozható, az a megfelelő fokozat, amely nem jár fájdalommal, de még érezhető összehúzódásokat generál. Ha a kezelések során már ráérzett a gyakorló arra, hogy az eszköz milyen módon húzza össze az izmokat, megpróbálhatja az összehúzódásokkal szinkronban összeszorítani a gátizmokat. Jó esetben az elekrostimulátornál nagyobb fokban is rá tud szorítani a hüvelyi kezelőfejre. Általában 8 hétig naponta kétszer egyre hosszabb ideig (5-20 perc) végzett stimuláció után javasolt kontrollvizsgálat a javulás mértékének megállapítása céljából. Nagyon ritkán jelentkezik mellékhatás (hüvelyi irritáció, fájdalom, vérzés), ekkor fel kell függeszteni a készülék használatát. Menstruáció alatt alkalmazható, várandósság, korábbi kismedencei daganat, hüvelygyulladás, cukorbetegség, vérzékenység, térd-, csípőprotézis, fémtartalmú méhen belüli fogamzásgátló eszköz viselése esetén viszont nem.
A kismedence műtéti rekonstrukciójával foglalkozó központokban (Dr. Sipos Attila, Dr. Németh Zoltán) van lehetőség speciális helyreállító beavatkozásokra a felsorolt konzervatív módszerekkel nem javuló, a páciens életét erőteljesen zavaró esetekben, elsősorban a családtervezés lezárulása után. A műtétek célja a kiboltosuló mellső hüvelyfal eredeti vagy ahhoz közeli anatómiai helyzetbe történő visszaállítása különféle, hasüreg felől, laparoszkópia útján alkalmazott rögzítési technikákkal, a medencefenéki szövetek összehúzásával, szintetikus háló vagy szalag hüvelyi úton való beültetésével. A műtétes kezelés a páciensek többségénél a szexuális működés terén is jelentős javulást eredményez a diszkomfortérzés csökkenése és a testkép javulása révén, ugyanakkor bizonyos szövődmények kockázatával is számolni kell.

APTOS INTIMATE SZÁLBEHÚZÁS

Az esztétikai bőrgyógyászatból ismert, szerves anyagokból készülő APTOS fogazott szálak immár az intim régióban is sikerrel alkalmazhatóak esztétikai és gyógyászati célból egyaránt. A szálbehúzás helyi érzéstelenítésben történik, minimálisan invazív, heg nélkül gyógyul, eredménye azonnal látható és érezhető. Mindössze 30-60 percet vesz igénybe. Minimális a lábadozási idő: a legtöbb páciens a beavatkozást követően már aznap munkaképes. A szálbehúzás az Ön igényeihez igazodva összeköthető egyéb esztétikai beavatkozások egyidejű alkalmazásával. Pozitív hatásai 1-1,5 évig tartanak. Az életkor előrehaladtával nemcsak a genitális régióban, hanem az egész testben megfigyelhető a kötőszövetek állapotának romlása, mivel csökken a kollagén- és rugalmas fehérje rostok képződése, szerkezetük megváltozik egymáshoz viszonyított arányuk módosul, a gát és a szeméremajkak bőre elvékonyodik, rugalmasságát veszti, turgora csökken, petyhüdt, szárazabb, lazább és ráncosabb lesz, pigmentációja fokozódik. A nagy szeméremajkak bőr alatti zsírszövetének mennyisége csökken, csüngővé válhatnak, illetve nem fedik már a kis ajkakat, ezáltal romolhat a hüvelyt és a belső női nemi szerveket védő funkciójuk. A gát, medencefenék izomzatának gyengülése következtében romolhat a széklet és vizelettartási, illetve ürítési és a szexuális funkció, amely diszkomfortot, inkontinenciát okozhat. A kismedence kötőszöveti szalagjainak túlfeszülése, megnyúlása, elvékonyodása hüvelysüllyedéshez vezethet. A hüvely süllyedése és relaxációja a többi kismedencei szerv (méh, húgyhólyag, végbél) hipermobilitásához, funkciózavarához vezethet. Ezek a változások egyrészt genetikailag meghatározottak, másrészt függenek az életkortól, hormonális státusztól, az esetleges korábbi káros behatásoktól (pl. a kötőszövetek túlfeszülése, sérülése).

Az esztétikai defektusok és funkcionális károsodások kockázatának kialakulását fokozza:

● Menopauzális ösztrogénhiány

● Terhesség, szülések száma módja (hüvely, császármetszés)

● Krónikus köhögés

● Krónikus székrekedés

● Gyakori tüsszentéssel járó allergia

● Nehéz súlyok rendszeres emelgetése

Az Aptos szálbehúzás előnyei:

● A szálak mechanikus támogatást biztosítanak, segítenek a gravitációval szembeni

ellenállásban

● Stimulálják a rugalmas és kollagén rostok képződését, megfelelő szerkezeti

átalakulását

● Stimulálják a hialuronsav-képződést

● Megelőzik a simaizomrostok túlnyúlását

● Segítenek megőrizni a szövetek rugalmasságát

● Revitalizálják a szöveteket, elősegítik a szövetek megújulását

● Lassítják az öregedési folyamatokat

● Feszesítik a bőrt, serkentik a mikrocirkulációját, csökkentik a pigmentációját

● Elősegítik a szülés utáni hegek gyógyulását

● Volumennövelő (töltő) és lifting (emelő) hatást fejtenek ki

● Javítják a hüvely vérkeringését, rugalmasságát és nedvesedési képességét

● Javítják a szexuális funkciókat

● Mérséklik az enyhe fokú vizelettartási zavart

● A szálak azonnal rögzülnek a szövetben, nem mozdulnak, nem vándorolnak el

● A szálbehúzás kombinálható más esztétikai és gyógyászati beavatkozásokkal: lézeres hüvelyszűkítés, lézeres inkontinencia-kezelés, lézeres hüvely-rejuvenáció és saját vérplazma (PRP) kezelés hüvelyszárazság esetén.

Az Aptos szálbehúzás javallatai:

● Terheléses (stressz-) vizeletinkontinencia (I. súlyossági fok)

● Kismedencei süllyedés (I. fokú mellső és/vagy hátsó hüvelyfal süllyedés, azaz cysto-

/rectocele, hólyagsérv/végbélsérv)

● Szülés utáni deformitások, funkciózavarok (hüvely, gát)

● Szexuális problémák (hüvely relaxáció: laza, tág hüvely; csökkent nedvesedés)

● A nagy szeméremajkak deformitása, megereszkedése, térfogatvesztése, zsírtartalmuk

csökkenése, hiperpigmentációja, apró ráncai

● Menopauzális hormonhiány, hüvelyszárazság

● Esztétikai vonzerő növelésének szándéka

● Esztétikai problémák negatív érzelmi hatásainak csökkentése

● A medencefenék károsodása következtében kialakult szexuális funkciózavar, illetve a nemi szervek alakváltozása miatt kialakult szexuális problémák fennállásakor sebészeti beavatkozás ellenjavallata esetén

● Bárkinél használhatóak, amennyiben ellenjavallat nem áll fenn.

Általános ellenjavallatok szálbehúzásra vonatkozóan:

• Terhesség, szoptatás

• Véralvadásgátlók (aspirin, kumarin, heparin), E-vitamin szedése a beavatkozás előtti héten

• Vérzékenység (haemophilia)

• Autoimmun betegségek, kötőszöveti betegségek (szkleroderma, szarkoidózis, amyloidosis)

• Daganatos betegség 5 éven belül

• Cukorbetegség

• Allergia műanyagokra, töltőanyagokra

• Hajlam keloid,- hipertrófiás heg képződésére

• Kemoterápia

• Porfíria

• Aktív bőr- vagy nyálkahártya-fertőzés

Ellenjavallatok nőgyógyászati alkalmazásra vonatkozóan:

• Nemi szervi herpesz

• Szexuális úton terjedő fertőzés fennállása (Hepatitis B, C, HIV aktív szakasza, Gonorrhoea, Chlamydia, Syphilis)

• Bakteriális vaginózis

• Húgyúti gyulladás

• Szülés egy éven belül

• A következő menstruáció kezdete öt napon belül

• Első fokúnál súlyosabb kismedencei süllyedés (hüvely, végbél, húgyhólyag)

• Súlyos vizelettartási/-ürítési zavar, neurológiai eredetű inkontinencia

• Méhnyak megbetegedései

• Kiterjedt hegesedés a kezeltetni kívánt területen

Előzetes kivizsgálás:

Az előzetes nőgyógyászati kivizsgálás célja azon nemi szervi elváltozások azonosítása, amelyek esztétikai beavatkozás javallatát képezhetik; a fennálló elváltozások jellege, súlyossága alapján a páciens számára legmegfelelőbb módszer kiválasztása, az esetlegesen fennálló ellenjavallatok felderítése. Felmérjük a bőr, a bőr alatti zsírszövet és a nyálkahártyák állapotát, a szeméremajkak szimmetriáját, a hüvelybemenet alakját, a medencefenék állapotát, a záróizmok funkcióját, esetleges hegesedés, kismedencei süllyedés, akaratlan vizeletvesztés jelenlétét. Mintát veszünk méhnyakrákszűrésre (citológia), hüvelykenethez és nemi úton terjedő fertőzések (STI) szűrése céljából. Kismedencei (hasi, hüvelyi) ultrahangot végzünk a belső női nemiszervek méretének, helyzetének meghatározása céljából.

Milyen teendői vannak a beavatkozás előtt?

● Négy héttel a szálbehúzás előtt nőgyógyászati szűrővizsgálat, méhnyak-onkocitológia, kismedencei ultrahang, nemi úton terjedő fertőzések (STI) szűrése

● Két héttel előtte hüvelykenet, vizeletvizsgálat (általános + üledék)

● Egy héttel előtte kerülendő a véradás, a véralvadásgátló gyógyszerek és az E-vitamin szedése

● Négy nappal előtte és egy nappal utána fertőtlenítő hüvelykúp használata

● Három nappal előtte herpesz elleni gyógyszer szedése

● Antibiotikum profilaxis három napig

● Előző napon és aznap fájdalomcsillapító szedése

● Közvetlenül előtte fájdalomcsillapító injekció intramuszkulárisan alkalmazható

A szálbehúzás menete:

Az Aptos szálbehúzás helyi érzéstelenítésben végzett, minimálisan invazív beavatkozás, mely során az előre egyeztetett terület szövetébe Aptos szál(ak) behúzása történik. A kezelés általában 30-60 percet vesz igénybe.

Mire számíthat a beavatkozás után?

A munkavégző képesség legkésőbb másnapra visszatér. A szálbehúzás helyén néhány napig duzzanat, véraláfutás, fájdalom jelentkezhet, fájdalomcsillapító szedése, jegelés szükségessé válhat. 1-2 hétig diszkomfortérzés előfordulhat, kerülendő a sokáig tartó ülés, félülő helyzet javasolt. 3 hétig kerülendő a szexuális aktivitás, az intenzív sportolás, a szauna- és uszodahasználat, sokáig tartó ülés, a lovaglás, a kerékpározás.

A szálbehúzás várható hatásai:

● Javul az érzelmi stabilitás, a magabiztosság, a vonzerő érzete

● Csökkennek a szexuális problémák

● Javul a hüvely nedvesedése, a komfortérzet

● Feszesebb, ellenállóbb lesz a hüvely, csökken a hüvelygyulladás gyakorisága

● Feszesebbek, teltebbek lesznek a nagyajkak

● Szűkebb lesz a hüvelybemenet

● Csökken a szeméremtest pigmentációja, világosabb lesz a szeméremajkak és a gát bőre

Bejelentkezés


NEMI SZERVI PRP KEZELÉS

A szövetfiatalítás természetes, azonnali és látványos eredményt biztosító módszere. A vérlemezkékben (thrombocyta) gazdag saját vérplazmát (Platelet Rich Plasma) évtizedek óta széles körben alkalmazzák az orvostudományban (elsősorban ortopédiai, bőrgyógyászati kórképek esetén) és esztétikai beavatkozások során egyaránt. A nemi szervek területén is sikerrel alkalmazzák világszerte mind gyógyászati, mind esztétikai javallattal. Szövetmegújulást elősegítő kezelés, amely a szervezet saját regenerációs mechanizmusait aktiválja. Értékes hatóanyagokat, bioaktív komponenseket, sebgyógyuláshoz szükséges, őssejtstimuláló, kötőszövet-felépülést serkentő, egészséges hámsejtek képződéséért, hajszálér-újdonképződésért felelős növekedési faktorokat, citokineket, hormonokat, szöveti regenerációban résztvevő fehérjéket, más sejteket aktiváló enzimeket tartalmaz. Normalizálja a szöveti anyagcserét, regulálja a vízháztartást. Hatására új kötőszöveti sejtek képződnek lecserélve az elöregedetteket, fokozódik a rugalmas és kollagén rostok képződése, megfelelő szerkezeti átalakulása és a hialuronsav termelődése a kezelt szövetekben. A bőr és a nyálkahártya regeneratív kapacitása a sokszorosára nő.

A hatékonyság növelése érdekében a PRP alkalmazható lézeres kezeléssel és/vagy szálbehúzással kombinálva, utóbbiak előtt 14 nappal, 7 nappal és közvetlenül előtte végezve.

Kinek ajánlott a PRP-injekció?

Fiatalkorban is alkalmazható, hiszen a megelőzés a legjobb módszer. Ugyanakkor használható már kialakult funkcionális problémák (változókori hüvelyszárazság, csökkent nedvesedés, laza hüvely, kezdődő, enyhe fokú terheléses vizelet inkontinencia, előbbiek következtében fellépő szexuális funkciózavar), illetve esztétikai szempontból zavaró állapotok (pl. a szeméremtest, a gát bőrének megereszkedése, ráncosodása, a nagyajkak petyhüdtsége, térfogatvesztése, turgorának csökkenése, illetve az esztétikai problémák negatív érzelmi hatásai) javítása céljából is.

A vérlemezkékben gazdag saját vérplazma kezelés javallatai:

– Terheléses (stressz-) vizeletinkontinencia (I. súlyossági fok)
– I. fokú hüvelyfalsüllyedés
– Szülés utáni diszkomfort, sebgyógyulási zavar (hüvely, gát)
– Szexuális problémák (hüvely relaxáció: laza, tág hüvely; csökkent nedvesedés)
– A nagy szeméremajkak megereszkedése, térfogatvesztése, zsírtartalmuk csökkenése, hiperpigmentációja, apró ráncai
– Menopauzális hormonhiány, hüvelyszárazság
– Esztétikai problémák negatív érzelmi hatásainak csökkentése
– Bárkinél használhatóak, amennyiben ellenjavallat nem áll fenn.

Hogyan történik a kezelés?

PRP kezelés során a páciens saját vérlemezkedús plazmáját injektálják bőrbe, ízületbe, hüvelyfalba, szükség esetén helyi érzéstelenítésben (Lidocaint tartalmazó gél, injekció). A vérlemezkékben gazdag saját vérplazma egy (általában könyök-) vénás vérvétel útján nyert néhány ml vér centrifugálásával szeparálható bioaktív készítmény. A legnagyobb koncentrációjú és legaktívabb, PRP frakció elválasztását fejlett technológia, modern készülékek teszik lehetővé. A pácienstől vett vért centrifugába helyezzük, néhány percnyi centrifugálás során többszörösére sűrítjük a néhány ml vérben található vérlemezkéket, ezáltal szabad szemmel láthatóan elkülönül a vérlemezkedús plazma rétege, amely a thrombocytákat a normál vérplazmánál 6-20-szor nagyobb koncentrációban tartalmazza. Helyi érzéstelenítésben, apró tűszúrásokkal injektáljuk a hüvelyfalba, illetve a bőrbe. Az beavatkozás időtartama 45-60 perc.

Milyen eredmény várható?

A kezelt terület intenzívebben, gyorsabban újul meg, öregedése lassul, vérkeringése javul. Ezen rejuvenációs hatáson túl lifting hatása is van: a hüvely fala feszesebbé válik, nedvesedési képessége érezhetően fokozódik, javul a szexuális funkció, a szeméremtest bőrének turgora, volumene, hidratáltsága néhány héten belül látványosan, textúrája, rugalmassága a kezelés hatására újonnan felépülő kötőszövet megjelenésével a következő hónapok során érezhetően nő. Összeségében nő a komfortérzet és a vonzerő érzése, a magabiztosság.

Mire számíthatunk a kezelés után?

Mivel a kezelés során a szervezet saját anyagait használjuk fel, nem kívánatos mellékhatás, allergiás reakció nem fordulhat elő, nem tartalmaz semmilyen veszélyes vagy káros anyagot, abszolút ellenjavallata nincs. A kezelést követő napon esetleges apró, tűszúrásnyi bevérzéseken túl a beavatkozásnak egyéb jele nem látható.

Meddig tart a kezelés hatása?

A vérlemezkedús saját plazmával történő kezelés hatás fokozatosan alakul ki: az első PRP-injekció után kb. 3 hónappal látjuk reálisan. Egyénfüggő, hogy kinek hány kezelés szükséges a kívánt eredmény eléréséhez. 2-3 kezelés ajánlott havonta ismételve, később évente 1-2 kezelés általában elegendő a jótékony hatás fenntartásához. Amennyiben az első 2 kezelés semmilyen pozitív változást nem eredményez, további szúrásoknak nincs értelme, amennyiben azonban kezelésről kezelésre csökkennek a panaszok, ismétlésének felső korlátja nincs, 6-12 havonta érdemes végeztetni.

A vérlemezkékben gazdag saját vérplazma kezelés ellenjavallatai:

– Terhesség, szoptatás
– Lidocain-allergia
– Véralvadásgátlók (aspirin, kumarin, heparin), E-vitamin szedése a beavatkozás előtti héten
– Vérzékenység (haemophilia)
– Autoimmun betegségek, kötőszöveti betegségek (szkleroderma, szarkoidózis, amyloidosis)
– Daganatos betegség 5 éven belül
– Aktív bőr- vagy nyálkahártya-fertőzés (nemi szervi herpesz, hepatitis B, C, HIV, Gonorrhoea, Chlamydia, Syphilis)
– Bakteriális vaginózis
– Első fokúnál súlyosabb kismedencei süllyedés (hüvely, végbél, húgyhólyag)
– Súlyos vizelettartási/-ürítési zavar, neurológiai eredetű inkontinencia
– Kiterjedt hegesedés a kezeltetni kívánt területen
– A következő menstruáció kezdete 5 napon belül.

Kivizsgálás nemi szervi PRP kezelés előtt

Orvosi konzultáció során kikérdezzük a páciens panaszait, kórelőzményét, átnézzük és értékeljük korábbi leleteket és kezeléseit. Szükség esetén további vizsgálatokat kérünk. Tájékoztatjuk a pácienseket a saját vérplazma kezelés javallatairól, ellenjavallatairól, előnyeiről, menetéről, lehetséges szövődményeiről, a várható eredményről. Válaszolunk a felmerült kérdésekre. Az előzetes nőgyógyászati kivizsgálás célja azon nemi szervi elváltozások azonosítása, amelyek a beavatkozás javallatát képezhetik; a fennálló elváltozások jellege, súlyossága alapján a páciens számára legmegfelelőbb módszer kiválasztása, az esetlegesen fennálló ellenjavallatok felderítése. Felmérjük a bőr, a bőr alatti zsírszövet és a nyálkahártyák állapotát, a szeméremajkak szimmetriáját, a hüvelybemenet alakját, a medencefenék állapotát, a záróizmok funkcióját, esetleges hegesedés, kismedencei süllyedés, akaratlan vizeletvesztés jelenlétét. Mintát veszünk méhnyakrákszűrésre (citológia), hüvelykenethez és nemi úton terjedő fertőzések (STI) szűrése céljából (kb. 4 héttel a tervezett beavatkozás előtt). Kismedencei (hasi, hüvelyi) ultrahangot végzünk a belső női nemiszervek méretének, helyzetének meghatározása céljából. A vérplazma injekció beadása előtti héten kerülendő a véradás, a véralvadásgátló gyógyszerek és az E-vitamin szedése. Négy nappal előtte és egy nappal utána Betadine Intima hüvelykúp használata, a beadást megelőző három napon herpesz elleni gyógyszer szedése és antibiotikum profilaxis ajánlott. Előző napon és aznap fájdalomcsillapító szedése javasolt.

Bejelentkezés

 

Vizelet-inkontinencia

Normális esetben a vizelet visszatartását és ürítését akaratlagosan tudjuk befolyásolni. Az akaratlan vizeletvesztést vizelet-inkontinenciának nevezzük. Enyhe esetben néhány csepp vizelet távozik. A súlyos fokú vizeletvesztés azonban jelentősen rontja az életminőséget: bőrirritációt és húgyúti fertőzést okozhat, zavarhatja a munkavégzést, a szabadidős tevékenységeket, az alvást, a társas érintkezést, a szexuális életet.
Leggyakrabban hüvelyi szülést követően, illetve változókorban alakul ki, de nem tekinthető a szülés vagy az öregedés természetes velejárójának. Az időben megkezdett kezelés segít a panaszok megszüntetésében, súlyosabbá válásuk megelőzésében!
A tünetek eredetének tisztázásában szerepe van a nőgyógyászati vizsgálaton túl laboratóriumi és műszeres vizsgálatoknak is (lásd lejjebb). Amennyiben kizárható a hólyagmőködés urológiai, illetve neurológiai zavara, jó eredményt adhat a nőgyógyászati kezelés. A terápia függ az inkontinencia típusától, súlyosságától.

A vizelet-inkontinencia formái
Stressz-vizeletinkontinencia: a leggyakoribb vizelettartási zavar nőknél. A hasűri nyomás hirtelen megnövekedése (tüsszentés, köhögés, emelés, nevetés, stb.) átadódik a húgyhólyagra és a húgycsőre. Ha ezek zárómechanizmusa nem működik megfelelően, akaratlan vizeletvesztés következhet be, amelyet nem előz meg vizelési inger. Oka lehet a medencefenék fent részletezett gyengülése (hólyagsérv, méhsüllyedés, stb.), a húgycsőzáróizom gyengesége, sérülése (szülés, műtét, baleset), bizonyos vérnyomáscsökkentők (alfa-blokkolók) mellékhatása.
Késztetéses/sürgősségi/urge inkontinencia: jellemző a gyakori, sürgető vizelési inger, maradékvizelet érzése, az éjszakai vizeletürítés szükségessége. Oka lehet: húgyhólyaggyulladás, -kő, -daganat, kismedencei süllyedés, bizonyos gyógyszerek (pl. béta-blokkolók).
Kevert inkontinencia: az előző két forma tünetei vegyesen jelentkeznek. Elsődlegesen a súlyosabb panasz kezelendő. 
Folyamatos inkontinencia: inger nélküli, folyamatos vizeletvesztés. Legtöbbször idegrendszeri károsodás okozza.
Hiperaktív hólyag (OAB) szindróma (urge szindróma): gyakori és/vagy sürgető vizelési inger, amely nem feltétlenül jár akaratlan vizeletvesztéssel. 

Az inkontinencia kivizsgálása
Kórelőzmény: a panaszok jellege, súlyossága (elhasznált betétek száma), folyamatos vagy időnkénti volta, a fennállás időtartama, a vizelés gyakorisága, fájdalmas volta, maradékvizelet érzése, véres vizelet társulása, visszatérő húgyúti fertőzések jelenléte, korábbi műtét, sugárkezelés.
Nőgyógyászati vizsgálat: a hüvelybemenet megtekintése, a hüvely és a méh tapintása, hólyagsérv/méhsüllyedés/végbélsérv esetén a súlyossági fok megállapítása. 
Bonney-teszt: pozitív, ha a köhögéssel kiváltható akaratlan vizeletvesztés hüvelyi vizsgálat során a hólyagnyak ujjal történő megemelésével megszüntethető. A stresszinkontinenciát bizonyítja.
Q-tip teszt: ha a húgycsőbe helyezett vattatampon erőlködéskor a vízszintestől 30-60  fokkal felfelé mozdul el, hipermotilis húgycsőről beszélünk. Stresszinkontinenciára utal.
Ultrahang: maradékvizelet mérése, perinealis (gát) UH: préseléskor kóros esetben a hólyagalap min. 3 cm-t süllyed. 
Vizeletvizsgálat: célja a húgyúti fertőzés kizárása. Szükség esetén mikrobiológiai vizsgálat (tenyésztés).
Urológiai vizsgálat: urge esetén hólyagkő, daganat, gyulladás, anatómiai eltérések kizárására, sz.e. húgyhólyagtükrözéssel (cisztoszkópiával a húgycső és a húgyhólyag állapotáról kaphatunk információt).
Vizelési napló vezetése: a napi bevitt és ürített folyadék mennyisége, a vizeletürítések száma és időpontja nappal és éjjel, szükséges betétmennyiség, kísérő tünetek, körülmények (testmozgás, gyógyszerszedés, stb.) rögzítése.
Urodinámia: nem műtétes kezelés eredménytelensége esetén, illetve műtét előtt. A vizeletáramlás és a húgyhólyagizomzat állapotának vizsgálata, a maradékvizelet és a húgycsőnyomás mérése.
Ideggyógyászat: az izmok beidegzésének vizsgálata, inkontinenciával járó ideggyógyászati betegségek irányába történő kivizsgálás.

A vizelet-inkontinencia kezelési lehetőségei
Bármely típusú inkontinencia esetén segít a napi folyadékbevitel maximalizálása (kb. 2 liter), az emelés kerülése, a dohányzás abbahagyása, a kismedencei izomtréning, túlsúly esetén a testsúlycsökkentés diétával, rendszeres testmozgással. 

A stressz-vizeletinkontinencia kezelése
Nem műtétes kezelés: medencefenéki izomtréning, hüvelysúly, lézeres kezelés, pesszáriumok, elektrostimuláció (lásd fenn, a süllyedéses kórképeknél). 
Gyógyszeres kezelés:
Ösztrogén: szájon át, bőrön vagy hüvelyben alkalmazva a változókori hormonhiány miatti hüvelynyálkahártya-sorvadás és a hólyagizomzat túlműködésének megelőzésére.
Duloxetin: fokozza a húgycső zárónyomását, de a mellékhatásként gyakran jelentkező hányinger behatárolja alkalmazhatóságát. 
Műtétes kezelés: hüvelyi és hasi műtétek számos típusa létezik (hólyagnyak-, húgycső-, hüvely-felfüggesztés, háló-, szalagbeültetés).
A húgycső alá hüvelyi úton többféle, szintetikus anyagból készült szalag ültethető be. A beavatkozás célja a húgycső alátámasztása, hogy hasűri nyomás fokozódásakor (köhögés, tüsszentés, emelés) ne cseppenjen el a vizelet. Altatásban, gerincközeli érzéstelenítésben vagy helyi érzéstelenítésben, a hüvely elülső falán ejtett metszésen át a szalag szárait mindkét oldalon a szeméremcsont mögé vezetik, a combhajlatok mellett kihúzzák a bőr felszínére, beállítják a megfelelő feszességet, 24 órára katétert hagynak benn, amelynek eltávolítása után az első spontán vizeletürítést követően ultrahanggal ellenőrzik, hogy nem rekedt-e vizelet a hólyagban. Ha nem, és a páciens panaszmentes, otthonába távozhat. A műtétet követő néhány napban fájdalomcsillapítóra szükség lehet, előfordulhat pecsételő hüvelyi vérzés, a székletürítés hiánya. A székrekedés, az erőlködés megelőzésére ajánlatos sok folyadékot, rostdús táplálékokat fogyasztani, székletlazítót alkalmazni. A bőrsebeket 1 hétig javasolt sebtapasszal fedni, addig csak zuhanyozni. Fokozatosan, kb. 4 hét alatt érdemes visszatérni a szokásos fizikai tevékenységekhez. Szexuális együttlét a műtét után 6 hétig nem javasolt, ezt követően közösülés közben enyhe fájdalom jelentkezhet, amely általában néhány héten belül megszűnik. A későbbiekben a páciensek többségének javul a szexuális élete egyrészt a szex közbeni akaratlan vizeletvesztés csökkenése/megszűnése, illetve az attól való félelem oldódása révén. Mint minden műtétnek, a hüvelyi szalagbeültetésnek is lehetnek szövődményei. A beavatkozások kevesebb, mint 1%-ában húgyhólyag-, húgyvezeték-, ér- ideg- vagy bélsérülés következik be, amennyiben ezek azonnal felismerésre kerülnek, a műtét során ellátják őket. Nagy mennyiségű vérzés esetén szükség lehet vérátömlesztésre. Trombózis-megelőzés céljából kompressziós harisnya viselése, véralvadásgátló injekció adása javasolt, ennek ellenére mélyvénás trombózis, tüdőembólia előfordulhat. Vérömleny keletkezhet a húgyhólyag vagy a szeméremcsont körül. A bélelzáródás szintén a szövődmények közé tartozik. A bőrmetszés helyén a seb szétnyílhat, elfertőződhet, a szövetek meggyengülése következtében sérv alakulhat ki. Késztetéses inkontinencia előfordulhat. Húgyúti fertőzés esetén jelentkezhet láz, amely antibiotikus kezelést tehet szükségessé. A szalag erodálódhat, ami azt jelenti, hogy nem fedi teljesen bőr vagy nyálkahártya, ezt műtéti úton korrigálni kell. Vizelési nehezítettség, vizelet-elakadás miatt átmeneti vagy tartós katéterviselésre lehet szükség. Erős hüvelyi vérzés, fájdalom vagy bűzös folyás, hasi fájdalom, puffadás, hányinger, hányás, 38 fokot elérő testhőmérséklet, lábdagadás, lábfájdalom, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, bőrkiütések, fájdalmas vizeletürítés vagy vizelési képtelenség esetén haladéktalanul szakorvoshoz kell fordulni.
Az inkontinenciának nem minden fajtája gyógyítható műtéttel, sőt bizonyos esetekben műtét után fokozódhatnak a panaszok. Ha a hólyagnyak túlzott lazasága és a hólyagot kiürítő izomzat fokozott ingerlékenysége egyszerre áll a tünet hátterében (kevert inkontinencia), a műtét önmagában nem oldja meg a problémát, és további kezelés szükséges. Ezért fontos az alapos kivizsgálás.

A késztetéses inkontinencia, hiperaktív hólyag szindróma kezelése
Nem műtétes kezelés: medencefenéki izomtréning , hüvelysúly, elektrostimuláció (lásd fenn, a süllyedéses kórképeknél). 
Húgyhólyagtréning: késleltetett vizeletürítés; a vizelési inger jelentkezésekor a vizeletürítést a húgycső záróizmainak összehúzásával meg kell próbálni késleltetni az inger lecsendesedésééig, és csak ezután kiüríteni a hólyagot.
Amikor a húgyhólyag kiürítésének kontrollálása komoly gondot jelent, a vizeletvesztéstől való félelem annyira zavaró lehet, hogy az érintett inkább lemond az otthonából való kimozdulásról. A hólyagtréning egyfajta viselkedésterápia, alapvetően a késztetéses/sürgősségi inkontinencia kezelésére használatos. Az instrukciók segítenek visszanyerni a vizeletürítés kontrollját. Vizelési napló vezetése mellett nappal bizonyos időközönként vizeletet kell üríteni. Akkor is meg kell próbálni pisilni, ha nincs vizelési inger. Ha az előre meghatározott időpontnál korábban jelentkezik vizelési inger, megkell próbálni lazítani, mély levegőt venni, lassan kifújni, vizuális technikákat vagy visszaszámlálást alkalmazni 100-tól 1-ig. Amikor úgy érzi, hogy ura a vizelési ingernek, lassan sétáljon el a mosdóba, és csak ekkor pisiljen. Ameddig két nap nem telik el úgy, hogy nem történt akaratlan vizeletvesztés, ne változtasson a két vizelés között eltelt időn. Ha sikerül, addig emelgesse 10-10 perccel, amíg ki nem tolódik a két vizelés között eltelt idő 4 órára. Ez hetekig, hónapokig is eltarthat. A hólyagtréning időt és energiát igényel, de hatékony megoldást jelenthet gyógyszer és műtét nélkül. Hatékonysága fokozható, ha csökkenti a folyadékbevitelt, kerüli a vízhajtó hatású, koffeintartalmú folyadékokat, lefekvés előtt nem fogyaszt nagy mennyiségű folyadékot és elmegy vizeletet üríteni. Vizelési napló vezetésével nyomon követhető a tréning. 
Gyógyszerek: gátolják a húgyhólyag akaratlan összehúzódásait. Ösztrogénpótlás szájon át vagy hüvelyi kezelésként, a hormonhiány miatt sorvadt hüvelynyálkahártya ápolására és a túlműködő hólyagizomzat lazítására.