Fertőzések, hüvelygyulladás

Nőgyógyászati fertőzések, gyulladások diagnosztikája és kezelése

Hüvelyi fájdalom, viszketés, irritáció, bő, kellemetlen szagú hüvelyváladék, csípő érzéssel járó vizeletürítés, alhasi fájdalom – a nők többsége számára ismerősek ezek a panaszok (akár visszatérő jelleggel), amelyek kihathatnak az életminőségre, a közérzetre, a szexuális életre, a termékenységre.
A hüvelyt többrétegű laphám béleli, legfelső rétegének fő alkotói a szarut termelő keratinociták és az antigénprezentáló immunsejtek, amelyek az alsóbb rétegeknek mechanikus és immunológiai védelmet biztosítanak. A következő rétegben, az irhában kollagén- és rugalmas rostokat termelő fibroblastok, a védekezésben szerepet játszó makrofágok, valamint gazdag ér- és ideghálózat helyezkedik el. A felszíni lipidréteg biztosítja az ép hüvelyhám védelmét, megfelelő vegyhatását, ami a normál baktériumflóra fennmaradásához szükséges miliő kialakításában játszik szerepet. 
A külső és belső női nemi szerveknek – a szájüreghez, a bélrendszerhez, a bőrhöz hasonlóan – saját mikrobiomja van. A normál hüvelyflórát számos mikroorganizmus, baktériumok és gombák alkotják. Alapvetően az életkor és a hormonális ciklus függvényében alakuló hüvelyváladékban oldott tápanyagok mennyisége és minősége határozza meg a benne előforduló mikroorganizmusok számát és összetételét, ugyanakkor sok külső tényező (pl. tisztálkodási szokások, táplálkozás, szexuális aktivitás, dohányzás) is befolyásolja. A szervezet hormontermelése és a tejsavtermelő Lactobacillusok dominanciája biztosítja a normál hüvelyi mikroflóra tagjai számára a kedvező életfeltételeket, a savas (pH 3,2-4,2) közeget. Különféle külső és belső tényezők által kiváltott fokozott és elhúzódó immunválasz esetén a kórokozó mikrobák száma, aránya nő. Kiegyensúlyozott flóra esetén a hüvely természetes védekező és öntisztító funkcióval rendelkezik, ellenáll a kórokozóknak. A gát bőrének természetes flórája szintén véd a fertőzésekkel szemben, felszínét savas kémhatású (pH 5,0-5,5) hidrolipid filmréteg borítja.
Bizonyos mennyiségű váladék élettani állapotban is található a hüvelyben. Ez a méhnyak mirigyei által termelt anyagokból, a hüvelynyálkahártya legfelső hámrétegéről leváló sejtekből és az említett mikroorganizmusokból áll. 
A női nemi hormonok koncentrációjának élettani (havi ciklus, terhesség, változókor) és kóros (pl. vérzészavarPCOS) változásai, hormonális fogamzásgátlás következtében átalakulhat a hüvelyi miliő. A következményes, kezdetben sokszor tünetmentes gyulladás hajlamosít szexuálisan átvihető fertőzések (lásd lejjebb) kialakulására.
Pubertás előtt az ösztradiol alacsony szérumszintje következtében jellemző glikogénhiány miatt számos anaerob baktérium alkotja a hüvelyflórát.
Serdülőkorban az egyre növekvő ösztradioltermelés következtében fokozatosan kialakul a Lactobacillusok kolonizációja, majd túlsúlya. A tejsavbaktériumok a glikogént lebontva tejsavat állítanak elő, a savas kémhatás biztosítja a kórokozók elleni védelmet. Termékeny életkorban a vér magas ösztradiol-koncentrációja magas glikogénkoncentrációt eredményez a hüvelyi hámsejtekben. Menopauza után az ösztradiolszint csökkenése következtében alacsony a glikogéntartalom, a hüvelyváladék vegyhatása lúgosabb, amely kedvez a bakteriális, vírusos és gombás fertőzések kialakulásának.
A hüvelyhám nyákot választ el, amely biofilmréteget képez a felszínén. Ez baktériumokon és gombákon túl antimikrobiális fehérjéket tartalmaz, amelyek akadályozzák a kórokozók hámba hatolását. Tanulmányok szerint a nőkre etnikai hovatartozástól függően ötféle mikroflóra-altípus jellemző, amelyek eltérő stabilitásúak és ellenálló-képességűek a külső és belső hatások viszonylatában. Négy altípus esetében a Lactobacillus nemzetség fajai (L. crispatus, L. gasseri, L. iners, L. jensenii) dominálnak, de az ötödikben is van tejsavtermelő faj. A Lactobacillusok hidrogén-peroxid termelésével is hozzájárulnak a hüvelyhám védelméhez.
A kaukázusi nők 90%-ánál Lactobacillus-dominancia jellemző. A Lactobacillus nemzetség 1-2 tagja mellett kis számban több, mint kétszázféle egyéb baktérium (Gardnerella, Atopobium, Prevotella, Fusobacterium, Streptococcus, Staphylococcus, stb.), ezen potenciális patogének szaporodását a savas kémhatás gátolja, nyugalmi állapotban vannak jelen.
Az egészséges nők 20%-ánál néhány gombafaj (70% Candida albicans, 20% Candida glabrata, 10% egyéb non-albicans Candida) is megtalálható a hüvelyben. A gombakolonizáció hüvelyi ökoszisztémában betöltött szerepéről kevés adat áll rendelkezésünkre. 
Fertőzés esetén normális esetben aktiválódnak mind a veleszületett, mind az adaptív immunrendszer sejtes képviselői és humorális tényezői.

Bakteriális vaginózis

A bakteriális flóraeltolódás a normális hüvelyflóra felborulásának a következménye. Ilyenkor nincsenek a hüvelyváladékban olyan mikroorganizmusokat, amelyek egészséges nőknél ne lennének jelen, azonban számuk, egymáshoz viszonyított arányuk megváltozik: a tejsavtermelő Lactobacillusok uralkodó szerepét ún. vegyes flóra (Gardnerella, Atopobium, Bacteroides, Mobiluncus) veszi át. A baktériumok biofilmet képeznek a hüvelynyálkahártyán, amely nagyon szorosan tapad a felszínhez, ezért sokszor nehezen hatnak a helyileg alkalmazott készítmények (hüvelykúp, -tabletta, -krém). Számos tényező fel tudja borítani a hüvely természetes egyensúlyát. Antibiotikum szedése következtében csökkenhet a tejsavbaktériumok mennyisége is (nemcsak a kórokozóké), és elszaporodhatnak a panaszt okozó baktériumok. Immunrendszerünk gyengülése (stressz, cukorbetegség, elhízottság, vérszegénység, szteroidok szedése), hormonális változások (menstruációs ciklus, terhesség, szoptatás, változókor, hormonális fogamzásgátlók, egyéb hormonkészítmények alkalmazása) és a gyakori hüvelyöblítés szintén megzavarhatják a normál hüvelyflórát. (Az ösztradioltartalmú hormonális fogamzásgátlók védő hatásúak vírusfertőzések ellen.) A menstruációs vér és a sperma enyhén lúgos kémhatásuk révén a hüvely pH-jának átmeneti eltolódását okozzák, ezt normális esetben a Lactobacillusok által termelt tejsav rövid időn belül helyreállítja. Mosószerek, tisztálkodószerek, kozmetikumok, tisztasági betét használata, a dohányzás és a műszálas ruhanemű viselése is hátrányos lehet. A felsorolt hatásokra a nők nem egyformán érzékenyek: a hüvelyflóra stabilitása egyéni adottság: vannak nők, akik stabil flórával rendelkeznek, és mind külső hatások, mind a menstruációs ciklus hormonális változásainak ellenére is tünet- és panaszmentesek. Más nőknél a menzesz alatt változik a flóra, de utána gyorsan, spontán helyreáll. Vannak azonban olyanok, akiknél könnyen felborul a hüvelyflóra különösebb ok nélkül is. Panasz- tünetmentes nőknél is előfordulhat a Lactobacillus-dominancia helyett vegyes flóra és magasabb pH, várandósság alatt ilyenkor is szükséges kezelés. 
Jellemző tünetei a hüvelyi viszketés, diszkomfortérzés, a bő, kellemetlen szagú, szürkésfehér hüvelyváladék (folyás). Nem mindig kísérik gyulladásos tünetek (a bőr és a nyálkahártya duzzanata, kipirosodása, fájdalma), gyulladásos panaszok (égő érzés, irritáció, stb.).
A hüvelyi ökoszisztéma megváltozása csökkenti a védekezőképességet (a nyálkahártya barrier funkciója a gyulladásos citokinek fokozoztt termelődése miatt károsodik), ezért rizikófaktora a szexuális úton terjedő fertőzéseknek (HPV, Herpes, Chlamydia, Trichomonas, íhiv, lásd később), a kismedencei gyulladásnak, a koraszülésnek, a vetélésnek. Kezelésére ezek megelőzéseként is kell tekintenünk. Kutatások fölvetették a rosszindulatú nőgyógyászati daganatok kapcsolatát a kóros hüvely- és bélflórával. 

A kórkép könnyen diagnosztizálható a tünetek alapján, a hüvelyváladék kenetének mikroszkópos vizsgálatával (clue sejtek láthatóak), aminteszttel (kálium-hidroxid hozzáadására jellegzetes szag keletkezik) és pH-méréssel (a hüvelyváladék pH-ja többnyire normál tartományban, 4-4,5 körül van, tartós gyulladás esetén viszont lúgos irányba tolódhat). Tenyésztés nem szükséges, hiszen ezek a baktériumok hüvelyflóra természetes alkotói.
A kezelés célja a hüvelyflóra egyensúlyának helyreállítása, a panaszok megszüntetése, visszatérésük megelőzése. Elsősorban helyileg (a hüvelyben) javasolt: a metronidazol nem öli el a tejsavbaktériumokat, így a normál hüvelyflóra gyorsan helyreáll. A clindamycin hatékony Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis és Chlamydia trachomatis ellen, a dekvalínium-klorid ezek mellett az Atopobium ellen is, utóbbi várandósság alatt is alkalmazható. A standard kezelés primer sikeressége szakirodalmi adatok szerint 50-70%. A sikertelenség hátterében állhat a nehezen hozzáférhető biofilm, illetve annak a kezelést követő újbóli kialakulása, illetve az, hogy a normál flóra nem tud újra felépülni. Az ismételt antibiotikum-kezelés ellenálló, rezisztens kórokozók kiszelektálódásához vezethet. A hüvelyben vagy szájon át alkalmazott pre- és probiotikumok javíthatják a hüvelynyálkahártya ellenálló-képességét, segíthetik a Lactobacillusok szaporodását, viszont újabb vizsgálatok szerint a normál flóra egyedisége miatt akár hátráltathatják is annak helyreállását.

Gombás hüvelygyulladás

A nők 75%-a élete során legalább egyszer tapasztal gombás hüvelygyulladást. Az esetek felében visszatérő a fertőzés. A bakteriális vaginózis után a hüvelygyulladás második leggyakoribb oka a hüvelygomba: leggyakrabban Candidia-fajok, főként a Candida albicans (vulvovaginalis candidosis). Nem tisztázott, hogy a hüvely normál flórájának részét képező gombák elszaporodása miért, hogyan okoz panaszokat, ugyanis panaszmentes nőknél is gyakori a Candida-fajok tartós megtelepedése (kolonizációja). Forrás lehet a saját bélrendszer vagy a szexuális partner bőrflórája. Szövődményes a fertőzés nem-albicans vagy a szokványos Candida-ellenes szerekkel szemben rezisztens kórokozó, várandósság, immunhiány, szénhidrátanyagcsere-zavar, visszatérő, súlyos tünetek esetén. Gyógyulást a teljes panaszmentesség vagy a negatív hüvelyváladék-tenyésztés jelent a kezelés megkezdésétől számított 6 hónap elteltével.
Kialakulásának kockázatát fokozza: antibiotikumok szájon át vagy hüvelyben történő tartós alkalmazása, PCOS, fogamzásgátló tabletta vagy hüvelygyűrű alkalmazása, menopauzális hormonterápia, várandósság, csökkent glükóztolerancia, cukorbetegség, spermicidhasználat, műszálas ruházat, hüvelyöblítés, tisztasági beté használata, immunhiány, daganatos betegség, szénhidrátdús étrend, dohányzás.
Tünetek: hüvelyi, szeméremtesti égő érzés, irritáció, viszketés, csípő érzés vizeletürítéskor, szexuális fájdalom, a bőr és a nyálkahártya duzzanata, kipirosodása, kirepedése, sárgásfehér, sűrű, darabos, túró állagú, szagtalan hüvelyváladék. A pH hormonhatásra bekövetkező emelkedése miatt jellemzően a menzesz előtt jelentkeznek a panaszok. Tünetmentes kolonizáció esetén a gombák spóraként, tüneteket okozó fertőzés esetén sarjadzó fonalakként vannak jelen, ez a hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatával elkülöníthető. A Lactobacillus által megteremtett savas vegyhatás gátolja a spóra-fonal átalakulást. Kutatás tárgyát képezi, hogy milyen egyéb tényezők játszanak ebben szerepet. A fertőzések felében a laboratóriumi vizsgálat nem igazolja a gomba jelenlétét. Visszatérő panaszok esetén tenyésztés és rezisztenciavizsgálat ajánlott.
Differenciáldiagnosztikája során elkülönítendő: allergia, pikkelysömör, ekcéma, atopiás dermatitis, aerob vaginitis, Trichomonas-vaginitis, citolitikus vaginosis, lichen sclerosus et atrophicus.
Elsődleges kezelésként nem komplikált (szövődménymentes) esetekben hüvelyi készítmények (clotrimazol, miconazol) javasoltak. Gyorsabb a hatásuk, kevesebb a mellékhatásuk, mint a szájon át történő kezelésnek. Várandósság alatt hüvelyi kezelés javasolt, a nystatin/clotrimazol helyi alkalmazása csökkenti a koraszülés kockázatát. A szexuális partner kezelése alapvetően nem szükséges, bőrgyógyászati vizsgálat a nemi szerv tájékának bőrelváltozása esetén javasolt.
Visszatérő/krónikus hüvelygyulladás esetén (évente min. 4 epizód) a panaszok és tünetek sokszor eltérnek a típusos akut képtől, sokszor színtelen, kevés, híg hüvelyváladék, alhasi fájdalom áll fenn. Elsődlegesen flukonazol kapszula szedése javasolt szájon át. A szeméremtesti bőr száraz, elvékonyodott, berepedezett. Akár évtizedik tartó, az életminőséget jelentősen rontó krónikus fertőzés alakulhat ki a szervezet válaszreakciójától függően. A recidiváló candidosis kialakulásában immunhiány, illetve túlzott gyulladásos válasz is szerepet játszhat. Non-albicans Candida-fajok által dominált hüvelyi mikroflóra esetén a gyulladásos citokinek termelődése fokozott, ez gátolja a Candida-antigénre adott immunválaszt. Non-albicans fajok esetén bórsav ajánlott helyileg (hüvelykúp) vagy nystatin hüvelyi úton vagy szájon át. Részletes kivizsgálás és célzott, személyre szabott, hosszú távú (akár fél-egy éves) fenntartó, majd megelőző kezelés, életmódváltás, szükség esetén fogamzásgátló-váltás javasolt. Tartós gyógyszeres kezelés következtében a gombák az adott szerrel szemben ellenállóvá, rezisztenssé válhatnak. A szexuális partner kezelése is ajánlott gombaellenes gyógyszerrel krónikus esetekben. A visszatérő fertőzés sikeresen kezelhető hüvelyi progeszteronnal.
A probiotikumok (hüvelyi Lactobacillus-készítmények) előnyös volta nem egyértelmű: az emberek hüvelyflórája (hasonlóan pl. a bélflórához) egyéni, kívülről bevitt probiotikumok újabb vizsgálatok szerint hátráltathatják a saját normál flóra helyreállását.
 
Nemi úton átvihető fertőzések (STI)

A külső és belső nemi szervek esetében olyan mikroorganizmusok is okozhatnak megbetegedést, amelyek nem részei a normál flórának, és típusosan szexuális úton terjednek. A megnövekedett mennyiségű és megváltozott minőségű hüvelyváladék ilyenkor általában a méhszáj gyulladásából fakad. A nemi úton átvihető fertőzések nemcsak kellemetlen panaszokat, hanem maradandó károsodást (meddőség, a születendő gyermekek fejlődési rendellenessége) is okozhatnak, ezért elengedhetetlen minél korábbi felismerésük és megfelelő, célzott kezelésük. Az ezen fertőzések által okozott betegségek nem feltétlenül és kizárólag a nemi szerveket érintik: a fertőző májgyulladás okozói a hepatitiszvírusok, az immunrendszer gyengítése révén az egész szervezetet érintő AIDS kórokozója a HIV.
A szexuális úton terjedő fertőzések többsége jól gyógyítható, a kezelést mielőbb el kell kezdeni a partner(ek) kezelésével egyidejűleg.
Az alábbi kórokozók kimutatása elérhető: HPV, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasma genitalium, Ureaplasma urealyticum és parvum, Herpes simplex, Trichomonas vaginalis, Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae. (Hepatitisz-, HIV- és szifilisz-szűrést az ÁNTSZ, illetve magánlaborok végeznek.)

Feltétlenül jelentkezzen nőgyógyászati vizsgálatra az alábbiak észlelésekor:
– a hüvelybemenet környékén kiütések, szemölcsök

– szokatlan színű, szagú, állagú és mennyiségű hüvelyváladék
– égető, kellemetlen érzéssel járó vizeletürítés
– hasi, hüvelyi fájdalom szexuális együttlét közben
– partnerének tünete és/vagy megállapított szexuális úton átvihető betegsége (STD=sexually transmitted disease) van.

Hogyan védekezhet ezen fertőzések ellen?
– új szexuális partnerrel mindig ajánlott óvszert használni
– bármilyen szokatlan tünet esetén javasolt nőgyógyászához fordulni

Chlamydia trachomatis

A Chlamydia trachomatis a leggyakoribb nemi úton terjedő (STI-sexually transmitted infection) kórokozó világszerte. Ez a baktérium a fertőzött szervezetben a belső nemi szervek (elsősorban a méh és a petevezetékek) hámsejtjeiben él és szaporodik. Szakirodalmi adatok szerint a szexuálisan aktív népességet tekintve 20%-os előfordulási gyakoriságú. Általában szexuális aktus útján terjed (STD-sexually transmitted disease), de a nemi váladékok révén a kéz közvetítésével is átvihető. A nők fertőződése leggyakrabban heteroszexuális aktus során következik be: a férfi partnerből az ondó közvetítésével jutnak a baktériumok a hüvelybe, majd a méhnyak hámsejtjeibe. Először méhnyakgyulladást okoz bő, nyákos hüvelyfolyással, pecsételő vérzéssel. Felszálló fertőzésként kismedencei gyulladást eredményezhet. Amikor ráterjed a méhre és az azt körülvevő kötőszövetekre, a méh mozgatásra érzékennyé válik, aktus vagy nőgyógyászati vizsgálat során alhasi fájdalom jelentkezik. Mindkét nemnél okozhat kötőhártyagyulladást, torokgyulladást, továbbá hólyag- és húgycsőgyulladást vizeletürítéskor jelentkező alhasi fájdalommal, csípő, égető érzéssel. Férfiaknál a prosztata gyulladása miatt a termékenység csökkenését okozhatja. A Chlamydia-fertőzés gyakran minimális tünetekkel zajlik (a nők 70%-a, a férfiak 50%-a tünetmentesen vészeli át), amelynek legfőbb veszélye, hogy észrevétlenül, de súlyosan károsíthatja a petevezetékeket: faluk megvastagszik, mozgásuk gyengül, összenövések miatt elzáródhatnak, így az érett petesejtek nem tudnak rajtuk keresztül a petefészkekből a méh üregébe jutni, amely méhen kívüli terhességhez vagy meddőségez vezet. Az akut fertőzések kétharmada a szexuális életet éppen megkezdő, 15-24 éves korosztályt sújtja, leginkább az egészségtudatosság és az információ hiánya miatt. 25 éves korig ezért évente javasolt Chlamydia-szűrés a szexuális élet megkezdése után. A fertőződés kockázatát növeli az új partner, a több partner, az óvszerhasználat hiánya. 
Nőknél a méhnyakból, férfiaknál a húgycsőből vett váladék vizsgálatával igazolható a Chlamydia-fertőzés, amely antibiotikumos kezeléssel gyógyítható. Friss fertőzésnél nem alakul ki vérből kimutatható immunválasz, ezért szerológiai (IgA és  IgG-ellenanyagkimutatási) vizsgálattal csak a korábban lezajlott, felszálló, krónikus fertőzés tényére lehet következtetni. 
Terhesség esetén a Chlamydia az újszülöttetnél kezdetben kötőhártya-gyulladást, később légúti tüneteket, ízületi gyulladást okozhat, ezért várandósoknál különösen fontos a Chlamydia-szűrés (és pozitivitás esetén az antibiotikumos kezelés), amely a terhesség megállapításakor végzendő a hüvelyből vett váladékminta laboratóriumi vizsgálatával. 

Trichomonas vaginalis

A nemi szervek hámsejtjeiben szaporodó egysejtű. Legfőképpen nemi érintkezéssel terjed, de uszodában, közös WC- vagy törölközőhasználat útján is átvihető. A fertőzött férfiak általában tünetmentesek, nőknél kellemetlen szagú, zöldessárga hüvelyfolyást, szexuális együttlét kapcsán érezhető fájdalmat, vizelési panaszokat okoz. A hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálatával vagy tenyésztéssel mutatható ki. Mikroszkóp alatt a hüvelyváladékban jól láthatóak a jellegzetes alakú, gyorsan mozgó kórokozók. Rövid gyógyszeres kezeléssel gyógyítható.

Treponema pallidum (szifilisz)

A szifilisz (lues, vérbaj) okozója. Ez a baktérium apró, szabad szemmel nem látható hámsérüléseken keresztül jut a szervezetbe. A betegségnek több fázisa van: 2-3 hetes tünetmentesség után az első szakaszban kemény, fájdalmatlan fekély alakul ki. A második szakaszban típusos kiütések jelentkeznek, a betegség ilyenkor a legfertőzőbb. Megfelelő antibiotikus kezeléssel a szifilisz jól gyógyítható. Ha mégis eljut a harmadik stádiumig, a fertőzés után 3-12 évvel lassan növekvő csomók (gummák) jelennek meg főként a lábszáron, a törzsön, az arcon és a fejbőrön. Ezek az elváltozások a csontokat is elérhetik, áthatoló, főként éjszaka jelentkező fájdalommal kísérten. Kezeletlen esetben az eredeti fertőzést 10-20 évvel követően alakul ki a negyedik stádium, amely szív-, ér-, és idegrendszeri tünetekkel jár.

Neisseria gonorrhoeae

A gonorrhoea (kankó) kórokozója egy baktérium, amely a nemi szervek, a húgycső és a végbél nyálkahártyájának sejtjeit fertőzi meg. Kezdetben vizeletürítéskor jelentkező panaszokat okozhat, később nőknél a belső nemi szervekre terjedve meddőséget eredményezhet, ezért nagyon fontos az időben alkalmazott antibiotikus terápia a szexuális partner(ek) kezelésével egyidejűleg.

Herpes simplex (HSV 1,2)

Ez a vírus apró, fájdalmas hólyagokat okoz a nemi szerveken. Az ajakherpeszt főként a HSV 1, a nemi szervit elsősorban a HSV 2 okozza. A kórokozók a szervezet sejtjeiben tartósan megtelepszenek, ezért az immunrendszer ellenálló képességétől függően a tünetek rendszeresen kiújulhatnak. A vírusok kiirtására hatékony gyógyszer jelenleg még nem áll rendelkezésünkre, immunrendszer-erősítő és antivirális gyógyszerek segíthetnek a recidivák gyakoriságának csökkentésében, a panaszok enyhítésében.

HIV (Humán Immundeficiencia-vírus)

A szerzett immunhiányos tünetegyüttest (AIDS) okozója a HIV.  Az ondón és a hüvelyváladékon kívül anyatejjel és vérrel is terjed. A HIV-fertőzés és az AIDS betegség kialakulása között hosszú idő telhet el. Laboratóriumi vizsgálatokkal még tünetmentes stádiumban is kimutatható a fertőzés. 

Kismedencei gyulladás, tályog

A klasszikus, akut kismedencei gyulladást hőemelkedéssel, lázzal kísért erős alhasi, deréktáji, alsó végtagokba sugárzó fájdalom jellemzi. Kísérheti hüvelyfolyás, vizelési panasz. Rendszerint vegyes bakteriális fertőzés okozza, ezért kezelése kombinált antibiotikum terápia, amelyet a szokásosnál hosszabb ideig (min. 14 napig) javasolt alkalmazni. Súlyos esetekben kórházi kezelésre, intravénás antibiotikumadásra, tályog esetén (lehetőleg laparoszkópos) műtétre is szükség van. Amennyiben a gyulladást a szexuális úton terjedő Chlamydia trachomatis baktérium okozza, a tünetek jóval enyhébbek, a láz általában hiányzik (lásd fenn).
A tályog egy környezetétől fallal elhatárolt gennygyülemet jelent. Amennyiben a gyulladás csak a petevezetéket érinti, pyosalpinxról (gennyes petevezeték-gyulladás), amennyiben a folyamat ráterjed a petefészkekre és a belekre is, tuboovarialis abscessus-ról beszélünk. Kialakulását fájdalom, visszatérő láz kíséri. Ilyenkor az antibiotikus kezelés önmagában nem elegendő, a tályogot műtétes úton kell megszüntetni. A beavatkozás során az érintett petevezetéket, szükség esetén a petefészket is el kell távolítani. Amennyiben a gyulladás a méhet is érinti (ilyen elhanyagolt, régóta viselt spirál okozta vagy a szülést, lázas vetélést követő méhgyulladás), méheltávolítás is szükséges lehet.